حقوق کارگر و نحوه احقاق آن

نویسنده: موسی برزین

ناشر: مجموعه فعالان حقوق بشر

کتاب « حقوق کارگر و نحوه احقاق آن » توسط انتشارات مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران منتشر شده است. این کتاب به بررسی حقوق کارگران در ایران و توضیح نظام حقوقی حاکم بر کارگر و کارفرما می‌پردازد. تالیف این کتاب تلاشی برای یاری رساندن به جامعه کارگری برای استفاده از ظرفیت های حقوقی و احقاق حقوق خود است.

کتاب «حقوق کارگر و نحوه احقاق آن» توسط موسی برزین، وکیل پایه یک دادگستری تالیف شده است. برزین در این تالیف، ابتدا به تعاریف نخستین از کارگر و کارفرما پرداخته و در ادامه وظایف و تعهدات قانونی این دو نسبت به یکدیگر در قانون کار را مورد بررسی قرار داده است. بر این اساس همانگونه که ” کارگر مکلف به دقت در انجام تکالیف محوله است”، کارفرما نیز “مکلف به رعایت شرایط کار حسب مقررات مربوط به کار نسبت به کاری است که بر عهده کارگر گذارده شده است؛ از جمله رعایت مقررات مربوط به ساعات کار، کار اضافی، مرخصی و غیره”.

به این ترتیب در صورتی که هر یک از طرفین مدعی نقض تعهدات کاری از سوی دیگری باشد می‌توانند “شخصا یا توسط نماینده قانونی یا وکیل تعیینی یا معاضدتی خویش اقامه دعوی نموده و از مراجع حل اختلاف کار تقاضای رسیدگی و صدور رای به احقاق حق و حقوق مورد ادعای خویش را بنمایند”. این مراحل قانونی به جز مرحله رسیدگی در دیوان عدالت اداری بدون پرداخت هیچگونه هزینه‌ای از سوی طرفین خواهد بود.

متن کامل کتاب را می توانید اینجا دانلود کنید

اینجا را هم نگاه کنید

چرا فعالان و تشکل‌های کارگری ایرانی به معجزه آمار و داده‌ها ایمان نمی‌آورند؟

کمبود داده‌ها در گزارش اجرای کنوانسیون‌ها و استانداردهای سازمان جهانی کار: چرا فعالان و تشکل‌های کارگری ایرانی به معجزه آمار و داده‌ها ایمان نمی‌آورند؟

آخرین گزارش تحلیلی تخصصی کمیته کارشناسان سازمان جهانی کار با موضوع نظارت بر اجرای استانداردها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.