داوطلب
1.73K subscribers
3.16K photos
1.65K videos
7 files
3.65K links
داوطلب یک پایگاه خبری و تحلیلی درباره حقوق و مسایل صنفی کارگران است. هدف اصلی سایت داوطلب بالا بردن سطح دانش ، آگاهی و مهارت فعالان مستقل کارگری برای پیشبرد گفتگوهای اجتماعی، کار شایسته و حقوق برابر است.
Download Telegram
داوطلب pinned «📣شناسایی کانون‌های بحران کارگری: از مستمری‌بگیران تا صنایع و خدمات اکنون حداقل دستمزد روزانه کارگران برای امسال ۲۱۲ هزار تومان معادل ۳ دلار تعیین شده است. گزارش داوطلب وضعیت کارگران با افزایش تنش‌های منطقه‌ای، رشد بالای نرخ ارز و حالا با تغییر نابه‌هنگام…»
✔️ نمایندگان کارگری چگونه باید از برهه حساس گفتگو با مقامات سربلند بیرون بیایند؟
نمایندگانی که مجبورند پیاپی با مقامات در رفت و آمد باشند چگونه باید به پرسش‌های پنهانی و تردیدهای بدنه مطالبه‌گر پاسخ بگویند؟

بلافاصله پس از اعلام قدرت جمعی و جدیت در پیگیری مطالبات قانونی از سوی یک جمع، دو اتفاق قطعی است:
▫️احتمال فشار بر بدنه صنفی (ابزار فشار) و رهبران موج مطالبه‌گری
▫️پیش کشیدن گزینه گفتگو از سوی مقامات به جای انجام تعهدات قانونی و تلاش برای به تعویق انداختن پرداخت مطالبات و کم کردن تعهدات

◽️پیش از شروع مذاکرات، گفتگوی نمایندگان یک گروه کارگری با یکدیگر، بررسی سناریوهای مختلف و مرور راه حل‌های مختلف برای هر سناریو اهمیت اساسی دارد. یک گروه آماده، به محض اولین واکنش قهرآمیز از سوی بدنه قدرت می‌داند چنین دستوری از کدام منبع و یا مقام و با چه نوع آمادگی صادر شده است چرا که احتمال آن را پیش از این سنجیده بوده و برای مدیریت آن آماده است.

◽️با شروع مذاکرات، نمایندگان می‌دانند که قرار است چه پیشنهادهایی دریافت کنند و از جمله، احتمال پیشنهادهای غیررسمی و شخصی نیز دور از انتظار نیست. علنی کردن گفتگو درباره دریافت پیشنهادهای شخصی چندین جنبه مثبت و منفی دارد و تصمیم‌گیری درباره آن همچنین به سوابق و تصمیمات قبلی بستگی دارد ولی چیزی که مهم است، روند گفتگو باید با شفافیت کافی برای بدنه و تدارک ساز و کارهای از پیش تعیین شده، احتمال تصمیمات بداهه را کم کند.

◽️پس از اتمام جلسه با مقامات، هر ساعت بدون گزارش و شفاف‌سازی ممکن است به زمزمه‌هایی دامن برند که اعتماد بدنه و انسجام پس از آن را دشوارتر کند. آمادگی یک گروه برای گزارش سریع به درک اهمیت و ارزش ساختارهای آماده و سرعت عمل در تهیه گزارش کتبی و شفاف به محض اتمام یک جلسه بستگی دارد که در این برهه برای گروه سازمان‌دهنگان به معنی حفظ و ترغیب انسجام بدنه است.

✔️تشدید تعامل با بدنه پس از یک جلسه چانه‌زنی با مقامات می‌تواند بر اعتماد بدنه بیفزاید و حاشیه‌های مورد انتظار را کاهش بدهد. استفاده از سنجش و پرسشنامه برای درک نظر بدنه و پردازش سریع آن تا دور گفتگوهای بعدی، به نمایندگان اجازه می‌دهد که امر تصمیم‌گیری را به جمع بسپارند و از عواقب تردیدهای معمول احتمالی در امان بمانند.

خبرها و مسائل کارگری را در تارنمای داوطلب دنبال کنید.
@davtalaborg  -  اینستاگرام توییتر
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
📣 اعتراضات كارگرى و معيشت كارگران به کجا خواهد رسید؟

در شرایطی که حداقل دستمزد روزانه کارگران برای امسال ۲۱۲ هزار تومان معادل ۳ دلار در روز تعیین شده است بسیاری از کارگران و حقوق‌بگیران به این نتیجه می‌رسند که اگر نخواهند کشور و سرزمین خود را بگذارند و بروند باید در برابر سیاست‌هایی بایستند که به فقیر شدن آنان دامن زده است.

از سویی، وبسایت تجارت نیوز، دستمزد پایه ماهانه را ۱۳۶ دلار و سایت رکنا آن را ۱۶۳ دلار تخمین زد، چرا که با افت هفتگی ارزش پول ملی و نرخ‌های متفاوت روزانه، پیدا کردن دقیق این رقم ساده نیست. بر اساس نظر کارشناسان اقتصادی، فشار بی‌ثباتی اقتصادی پیش از هر قشر دیگر بر زندگی کارگران و حقوق‌بگیران تاثیر می‌گذارد و این دهک‌ها، اولین گروه‌هایی هستند که با افت ارزش کار، تاوان افت ارزش پول و بی‌ثباتی اقتصادی را پرداخت می‌کنند و همین قضیه نیز بسیاری از گروه‌های صنفی را به اعتراض کشانده است که بتوانند از ارزش کار خود دفاع کنند و در برابر نوعی از فقر بایستند که با وجود کار به سرنوشت محتوم بسیاری از حقوق‌بگیران و بازنشستگان تبدیل شده است.

كمپين اصل ٢٠ مروری دارد بر شرایط کنونی کارگران در ایران و این که چرا و چگونه اعتراض می‌کنند

همچنین بخوانید:
حکومت با مطالبات کارگران و بازنشستگان در چهار سطح برخورد می‌کند. این چهار سطح را در گزارش داوطلب ببینید.

خبرها و مسائل کارگری را در تارنمای داوطلب دنبال کنید.
@davtalaborg  -  اینستاگرام توییتر
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
✔️ گذار از ظرفیت‌سازی سنتی به تاب‌آوری

ایده پایداری با پیدایش توسعه سازمانی برای سازمان‌های جامعه مدنی در اواخر دهه ۹۰ / اوایل دهه ۲۰۰۰ برای اولین بار فرمول‌بندی شد. هدف از توسعه سازمانی سنتی، ظرفیت‌سازی سازمان‌های جامعه مدنی تا سطحی ادامه پیدا کرد که این سازمان‌ها بتوانند پایدار شوند یا با منابع انسانی، مادی و مالی کافی و لازم برای انجام اقدامات عادی در شرایطی که برای مشارکت مدنی مساعد باشد، بتوانند فراتر از چرخه پروژه عمل کنند.

ظرفیت‌های اصلی مانند تحلیل ریسک، برنامه‌ریزی راهبردی، مدیریت منابع انسانی، ارتباطات و توسعه کسب و کار، و همچنین ایجاد سیستم‌ها و پروتکل‌های مالی و سازمانی اجزای اصلی هر فرآیند توسعه سازمانی سنتی است؛ اما پیش از این، فرآیندهای سنتی توسعه سازمانی نیازی به در نظر گرفتن این امر نداشتند که اگر محیط عملیاتی آنها همچنان به طور فزاینده‌ای ناسازگار شود، سازمانهای جامعه مدنی چه نیازهای تازه‌ای ممکن است پیدا کنند.

این نوع پشتیبانی همچنان نیز بسیار مهم تلقی می شود و در برخی از محیط‌ها باید به عنوان جزء جدایی‌ناپذیر فعالیت مطالبه‌گرانه پایدار مورد برنامه‌ریزی قرار بگیرد.
تأثیرات مربوط به بسته شدن فضای مدنی، بازاندیشی در الگوهای سنتی توسعه سازمانی مرتبط با پایداری را می‌طلبد و تمرکز کردن نه تنها بر وضعیت توازن مطلوب پایانی، بلکه بر آنچه که برای عبور کوتاه مدت از پیچ و خم‌های مسیر رسیدن به آن وضعیت نهایی ضروری است.

تاب‌آوری سازمانی، به جامعه مدنی این توانایی را می‌دهد که نسبت به تأثیرات شرایط بیرونی که به سرعت در حال تغییر هستند سازگار شود تا برای شرایط متغیر آماده باشد و نسبت به این تغییرات واکنش مؤثر نشان دهد.

خبرها و مسائل کارگری را در تارنمای داوطلب دنبال کنید.
@davtalaborg  -  اینستاگرام -  توییتر
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
📣 اخراج فله‌ای معلمانی که به دانش‌آموزان می‌توانستند آموزش نوین بر اساس تفکر انتقادی را آموزش بدهند

فشار بیشتر بر معلمان، بستگی به چگونگی واکنش معلمان به اخراج هم‌صنفان خود دارد

فعالان معلمان از موج جدید فشار به فعالان صنفی کشور خبر می‌دهند: ارجاع پرونده فعالان صنفی و محکومیت‌های سنگین، اخراج، تا انفصال از خدمت و کسر رتبه، به بهانه‌های مختلف از جمله غیبت، حضور در اعتراضات صنفی، و ثبت تخلف در محیط‌های فرهنگی و آموزشی و محکومیت‌های قضایی.

اخراج عزیز قاسم‌زاده و دیاکو (بهروز) علوی از آموزش و پرورش، دو نمونه از آخرین تصمیم‌های سیستماتیک حذف معلمانی است که به حقوق خود آگاهند. چنین اخراج‌هایی، علاوه بر این که تلاش می‌کند حرکت‌های مطالبه‌گرانه صنفی را به تعویق بیندازد، چنین تعویقی را از راه قربانی کردن دیدگاه‌های قانون‌مدار و آگاه به حقوق فردی و جمعی به اجرا می‌گذارد.

اما:
از سویی، فعالان حقوق معلمان می‌توانند جای خالی آموزی واقعی را تا اندازه‌ای پر کنند. شبیه این رفتار را در مقیاسی سازمان‌شده‌، می‌توان در میانمار دید.
از سوی دیگر، ما شاهد ظهور معلمانی هستیم که مفاد آموزشی خود را در کلاس آموزش می‌دهند.

⚠️ هیات تخلف آموزش و پرورش فرق «تخلف» و «جرم» را نمی‌داند و به جای قاضی از «جرم محرز» سخن می‌گوید!

کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران خبر داد که دیوان عدالت اداری حکم اخراج عزیز قاسم‌زاده را تائید کرده و نقص در روند تشریفات را که از سوی شاکی ارائه شده بود وارد ندانسته است. این کانال تاکید کرد که «دیوان عدالت اداری در حالی رای صادر شده وزارت آموزش و پرورش را در اخراج عزیز قاسم زاده قانونی و همراه با تخفیف خوانده که  موارد ۲۵ گانه اتهامی این فعال صنفی معلمان هیچ تناسبی با ماده ۸ قانون تخلفات اداری ندارد.»

طبق این ماده: «اعمال و رفتار خلاف شئون اداری یا شغلی» و «تبعیض یا اعمال غرض در اجرای قوانین و مقررات نسبت به اشخاص» از موارد رسیدگی این نهاد است. با عنایت به این ماده در دادخواست عزیز قاسم زاده علیه وزارت آموزش و پرورش آمده بود که هنوز این نهاد فرق میان تخلف و جرم را نمی داند و در رای صادر شده خود را در مسند قاضی نشانده و از مفاهیمی چون احراز جرم سخن گفته است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران نوشت:

▫️برخی استنادات هیئت تخلفات از جمله مصاحبه این معلم با رسانه‌ها در حیطه مدعی‌العموم است و در دایره رسیدگی به تخلفات اداری جای ندارد.

▫️بابت انجام مصاحبه‌ها مجازات قضایی را تحمل نموده است و هیچ ماده ای تصریح بر آن ندارد که آموزش و پرورش هم می تواند مجازات تکمیلی در این باره داشته باشد.

▫️پیش از این هیئت تخلفات آموزش و پرورش که باید مدافع جدی اصل ۳۰ و آموزش رایگان باشد با استناد به برگزاری تجمعات معلمان که بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی بوده، این تجمعات را غیر قانونی  و سخنرانی عزیز قاسم زاده را در دفاع از آموزش رایگان و معلمان زندانی، ساختار شکن خوانده بود و از آواز خوانی او با اشعار بزرگان، با عنوان مضامین انحرافی (!) یاد کرده بود و حتی در تاریخ هایی که اساسا تجمعی برگزار نشده بود، این عنوان اتهامی را به این فعال صنفی معلمان نسبت داده بود.

▫️اکنون دیوان عدالت اداری با نقض صریح قانون، به تایید قانون‌شکنی‌های آموزش و پرورش اقدام ورزیده است.

⚠️ عدم دسترسی دیاکو علوی به وکیل به دلیل مسدودی کد ملی و اخراج وی از آموزش و پرورش

منبع بالا اعلام کرد که هیئت تخلفات اداری، حکم بدوی اخراج دیاکو علوی را با ۱۳ سال سابقه تدریس به خانواده وی در سقز، ابلاغ کرده است. دادگاه انقلاب سقز پیش‌ از این در دو پرونده طی سال گذشته او را به ۱۵ ماه و ۱۰ ماه حبس محکوم کرده بودند. همچنین پرونده سومی نیز با شکایت وزارت اطلاعات علیه این فعال صنفی در جریان است.

▫️با توجه به مسدودی کد ملی، امکان تعیین وکیل و رسیدگی به پرونده‌اش را از مجاری قانونی نداشته و دو هفته پس از خروج او از کشور، حقوق و تمامی حساب‌های بانکی وی به دستور دادستانی توقیف شده است.

در گزارش داوطلب بخوانید:
- جنبش مقاومت مدنی میانمار با همراهی معلمان و دانش‌آموزان چگونه یک سیستم آموزشی جایگزین ساخت.

خبرها و مسائل کارگری را در تارنمای داوطلب دنبال کنید.
@davtalaborg  -  اینستاگرام توییتر
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
📣شدیدتر شدن واکنش‌ها به حکم اعدام شریفه محمدی

صدور حکم اعدام برای شریفه محمدی، فعال کارگری، بازتاب گسترده‌ای داشته است؛ علاوه بر طوفان توییتری (شبکه ایکس) که کاربران ایرانی در روز سه‌شنبه در حمایت از شریفه محمدی به راه انداختند، برخی شبکه‌های غیر جریان اصلی، و سازمان‌های بین‌المللی نیز با ناعادلانه خواندن این حکم در دفاع از این فعال حقوق تشکل‌ها بیانیه و خبر منتشر کردند.

▪️سندیکاهای کارگری ایتالیا
مهم‌ترین سندیکاهای کارگری ایتالیا به حکم اعدام محمدی اعتراض و بیانیه‌ صادر کردند.


▪️ سازمان بین‌المللی حقوق بشری مدافعان خط مقدمFrontLine Defenders
این سازمان ضمن اطلاع‌رسانی در این باره، همچنین با طراحی پوستری با عنوان «پرونده‌های شریفه» اعلام کرد که «نجات یک نفر، به توانمندی هزار نفر منجر می‌شود.»

▪️لیگ بین‌المللی اعضای پارلمان برای حذف اعدام با عنوان سازمانHands Off Cain
این سازمان شهروندی و غیردولتی که متشکل از اعضای پارلمان از کشورهای مختلف است، درباره اتهام «بغی/ مبارزه مسلحانه» به دلیل فعالیت مدنی وی در تشکل‌یابی کارگری توضیح داد. (مقاله این سازمان)

▪️سازمان عفو بین‌الملل
این سازمان روز دوشنبه از مقامات جمهوری اسلامی خواست حکم اعدام شریفه محمدی، فعال کارگری و حقوق زنان، را لغو و او را آزاد کنند و اتهام «بغی» دادگاه انقلاب رشت علیه خانم محمدی را به‌‌شدت ناعادلانه خواند.
عفو بین‌الملل همچنین افزود که حکم اعدام این فعال حقوق زنان در میانه انتشار گزارش‌هایی نگران‌کننده مبنی بر شکنجه و بدرفتاری با او پس از بازداشت در آذر ماه سال گذشته صادر شده و اینکه کبودی‌های قابل‌مشاهده بر روی بدن خانم محمدی حاکی از ضرب و جرح او است.

عفو بین‌الملل تصریح کرده که مقامات حکومت ایران باید به حقوق آزادی بیان، تشکل و گردهمایی مسالمت‌آمیز احترام بگذارند و فورا استفاده از مجازات اعدام از جمله به عنوان ابزاری برای سرکوب سیاسی را متوقف کنند.

▪️تجمع‌های پراکنده در واکنش به این حکم


▫️روز سه‌شنبه ۱۹ تیر۱۴۰۳ تجمع‌های پراکنده‌ای در حمایت از وی در دو شهر مالمو و گوتنبرگ سوئد از سوی ایرانیان فعال حقوق مدنی شکل گرفت.

▫️چند دانشجوی دانشگاه فنی برلین با در دست داشتن پارچه‌نوشته از این فعال حقوق تشکل‌یابی کارگری حمایت کردند.

✔️در ایران:

📣▪️دو اعتصاب غذا در زندان اوین در یک هفته:

▫️۸۵ تن از زندانیان سیاسی زندان اوین به همراه پیامی صوتی که با ترانه‌خوانی از بند زنان زندان اوین منتشر شد، اعلام کردند که روز پنج‌شنبه ۲۱ تیرماه در اعتراض به «صدور حکم ناعادلانه اعدام #شریفه_محمدی و در پیوستن به کمپین حمایت از شریفه محمدی اعتصاب غذا خواهند کرد. پیش از این ۳۰ زندانی از زنان بند زنان اوین و ۲۵ تن از مردان زندانی بند ۴ اوین به این اعتصاب غذا پیوسته بودند ولی طی ساعات گذشته، بر اساس منابع تکمیلی غیررسمی افراد بیشتری به این کارزار پیوستند.

همچنین:
▫️منابع کارگری ضمن محکوم کردن حکم اعدام شریفه محمدی، اعلام کردند که «بیست‌چهارمین هفته‌ی اعتصاب غذای زندانیان کارزار #سه‌شنبه‌های_نه_به_اعدام، در مخالفت با احکام اعدام صادر شده به ویژه حکم بی‌شرمانه و ننگین اعدام برای #شریفه_محمدی برگزار شد.»

واکنش برخی سازمان‌ها و فعالان حقوق صنفی:

▪️ سنديکای کارگران نیشکر هفت‌تپه:

این سندیکا با انتشار تصویر علی نجاتی، کارگر بازنشسته سندیکای کارگران هفت‌تپه از قول وی نوشت:
«شریفه را آزاد کنید!...
او مرتکب هیچ جرمی نشده است. کمک به کارگران برای ایجاد تشکل‌های مستقل وظیفه تمام انسان های شریف است.
با اتهامات واهی شریفه‌ها خاموش نخواهند شد.
آزادش کنید.»

▪️محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران:


«دفاع از شریفه محمدی دفاع از فعالیت سندیکایی است دفاع از حق تشکل یابی است و این حکم به ناحق تلاشی است برای ایجاد وحشت و هراس از هر نوع سازماندهی جمعی. ما فعالان صنفی معلم در کنار او هستیم و به این حکم ناعادلانه و غیر انسانی اعتراض می‌کنیم.»

▫️عزیز قاسم زاده، فعال صنفی حقوق معلمان:
بنابر ماده ۲۸۷ قانون مجازات اسلامی، «باغی» کسی است که علیه «اساس نظام جمهوری اسلامی» دست به مبارزه و اقدام مسلحانه بزند.

وی در این مطلب که در کانال شورای هماهنگی تشکل‌‌های صنفی فرهنگیان ایران به انتشار رسید نوشت: برای نخستین بار است طی این سال‌ها به یک فعال حوزه کارگری اتهام «بغی» منتسب می‌شود و هشدار داده که مسئولیت صدور چنین حکمی نه لزوماً متوجه یک شخص یا یک شعبه دادگاه انقلاب بلکه همه رویه‌های ناصواب غیر عادلانه‌ای است که شریفه محمدی و هزاران کارگر و مزدبگیر را نسبت به آن معترض نموده و تا این رویه‌ها اصلاح نشود این مطالبه‌گری برای برقراری عادلانه‌تر ساز و کارهای ناعادلانه موجود ادامه دارد.

گفتگوی داوطلب با یک فعال حقوق صنفی در این باره

ادامه واکنش‌ها به حکم اعدام شریفه محمدی 🔻
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
📣 ادامه واکنش‌ها به حکم اعدام شریفه محمدی:

▪️جمعی از فعالین اجتماعی #گیلان در محکومیت حکم #اعدام #شریفه_محمدی فعال کارگری طی بیانیه‌ای که روز دوشنبه منتشر شد اعلام کردند:

«در حالی‌كه كانديداهای رياست جمهوری آسوده‌خاطر مشغول بذل و بخشش و وعده و وعيد بودند، قاضی شعبه‌ی يک‌ دادگاه انقلاب رشت، «شريفه محمدی» فعال مستقل كارگری را به اعدام محكوم كرده‌است.» و تاکید کردند که این فعال مدنی خوشنام، بخش بزرگی از اين دوران را در انفرادی به‌سر برده مدت زیادی از دوران انفرادی را ممنوع‌التماس بوده و بعد از گذشت سه ماه توانست برای اولین‌بار با فرزند خود ملاقات داشته باشد. و حداقل در دو مورد به شدت مورد ضرب‌و‌شتم قرار گرفته تا عليه خود اعتراف كند.

در این بیانیه که در کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به انتشار رسید آمده:
«ظلم‌هایی که دستگاه امنیتی و قضایی استان به شریفه محمدی روا داشته، اگرچه بی‌شمار است؛ اما صدور حکم اعدام برای وی، دهن‌کجی و نوعی هشدار به همه‌ی ما فعالین اجتماعی استان و حتی در سطح کشور به نظر می‌رسد.»

همچنین:
▪️سندیکای شرکت واحد اتهام «بغی» علیه #شریفه_محمدی را محکوم کرد.

▪️سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، اتهام «بغی» علیه شریفه محمدی، فعال کارگری اهل رشت، را به‌شدت محکوم کرد.
این سندیکا اتهام وارده را «کاملاً واهی» و «کذب محض» خوانده و خواستار آزادی فوری و بی‌قیدوشرط او شده است.

▪️جمعی از کوهنوردان گیلان که  خواستار لغو اعدام خانم محمدی هستند، نوشتند: «طناب و چوبه دار را نشانت دادند تا اقرار کنی که کبودی تن و جانت از شکنجه نیست.» و ضمن محکوم کردن این حکم و ناقض حقوق بشر دانستن آن اعلام کردند که این حکم «قرون وسطایی» حتی با ساز و کارهای موجود نیز همخوانی ندارد و خواستار ابطال آن و آزادی فوری و بی‌قید و شرط شریفه محمدی شده‌اند.

▪️ در گفتگوی داوطلب با یک فعال حقوق مدنی:
برای نجات یک فرد، با صرف‌نظر از عقیده یا گرایش، ملاحظات معمول را کنار بگذارید!»


خبرها و مسائل کارگری را در تارنمای داوطلب دنبال کنید.
@davtalaborg  -  اینستاگرام توییتر
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
📣 فضای مطالبه‌گرانه چگونه صبر نوزده‌ساله را به مطالبه‌گری تبدیل می‌کند؟
تصویر شکسته شدن دو دهه سکوت در یک قاب پرسشگرانه برای رفتار قضایی

ایلنا، روز چهارشنبه ۲۰ تیر۱۴۰۳ درباره تجمع گروهی از اعضای تعاونی مسکن کارگری پاکدشت نوشت که به نیابت از حدود ۴ هزار عضو این تعاونی روبروی ساختمان اتحادیه تعاونی این شهرستان تجمع کردند. معترضانی که از سال ۸۴ که زمین خریده بودند تاکنون در بلاتکلیفی به سر برده بوده‌اند چرا که در طی سال‌های اخیر اختلافات میان وزارت راه و شهرسازی و اتحادیه موجب شد، کارگران و کسانی که با قسط زمین‌ها را خریده‌اند، حدود ۱۹ سال معطل بمانند.

ایلنا نوشت که از قرار معلوم سال ۱۳۸۴ اتحادیه تعاونی‌های مسکن کارگری پاکدشت، برای خانه‌دار کردن اقشار ضعیف جامعه و کارگران، زمین‌های شهرک امیرالمومنین را خریداری کرده و بین پانزده تعاونی اتحادیه تقسیم کرد تا برای ساخت مسکن کارگری به کارگرفته شوند، ولی وزارت راه و مسکن و شهرسازی، این زمین‌ها را موات اعلام کرد.

این گروه گفتند که با بازدید رئیس جمهور رییسی، بعد از چند روز طرح میانکاره‌ی ۹۲ هکتاری شهرک به شورای عالی شهرسازی و معماری رفت و تمامی کارشناسان از طرح دفاع کردند ولی متاسفانه برخی مسئولان وزارت راه وشهرسازی به بهانه اینکه این طرح دو سال دیگر کار اجرایی دارد، طرح را راکد نگه داشته‌اند.

اعضای تعاون مسکن شهرک امیرالمومنین در پایان تجمع از دادستان پاکدشت خواستند که برای رفع مشکلات این تعاونی به سرعت ورود کرده و با مقصران و کارشکنان برخورد قضایی انجام دهد.

خبرها و مسائل کارگری را در تارنمای داوطلب دنبال کنید.
@davtalaborg  -  اینستاگرام توییتر
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
⚠️ هشدار فعالان کارگری: تشکل‌ها باید درباره تبعات قطع برق به کارگران آمادگی بدهند

▪️بی‌عملی تشکل‌ها در موقعیت‌یابی و گفتگو درباره تبعات قطعی برق، ممکن است به اعتراضات پراکنده‌ کارگرانی دامن بزند که چندان اقبالی نخواهند داشت.

▪️اگر برخی بخش‌های حاکمیت به دلیل اعتراضات گسترده در برخی بخش‌های صنعتی آماده‌باش گرفته‌اند، تشکل‌ها باید درباره فضا و موقعیت جدید به کارگران آمادگی بدهند.

📣قطعی برق، چه تاثیری بر زندگی و معیشت حقوق‌بگیران گذاشته و این روند به چه سمتی حرکت می‌کند؟

▫️به دلیل قطعی برق، بسیاری از واحدهای تولیدی و خدماتی به حالت نیمه تعطیل در آمده‌اند و برخی از کارگران روزمزد نیز از کار بیکار شده‌اند.


▫️در شرایطی که برخی از فعالان کارگری می‌گویند که قطعی برق کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی و خدماتی به کارگران و پرسنل ربطی ندارد و مزد این ایام به وی پرداخت گردد که درست می‌گویند ولی قضایا از این پیچیده‌تر است چرا که برخی کارفرماها برای جبران ساعات از دست رفته، کارگران را وادار به اضافه‌کار می‌کنند.

▫️هرچند در مورد اضافه کاری نیز اجباری وجود ندارد و این امر باید با توافق کارگر باشد ولی عملا زمان کار کارگران تغییر کرده و برخی از کارفرماها به دلیل بیکاری کارگران در شیفت، ارقام واقعی دستمزد را برای اضافه‌کار به آنان پرداخت نمی‌کنند.

📣 به دلیل احتمال اعتراضات گسترده با احتمال تمدید دوره‌های قطعی برق و رو به وخامت رفتن معیشت کارگران، برخی از بخش‌های حاکمیت که مسئول ساکت کردن اعتراضات کارگری هستند جلسات ویژه برگزار می‌کنند و به نیروها برای کنترل اعتراضات محتمل، آماده باش می‌دهند.

بدترین تصمیم تشکل‌ها این است که بدون گفتگو در میان گروه و بدون ایجاد آمادگی و پیدا کردن استراتژی‌هایی که کارکنان یک واحد را در موقعیت بهتر قرار بدهد، گفتگو و تصمیم‌گیری را چنان به تاخیر بیندازند که کارگران از سر ناچاری راهی به جز صورت اعتراض شتابزده و پراکنده نداشته باشند.


خبرها و مسائل کارگری را در تارنمای داوطلب دنبال کنید.
@davtalaborg  -  اینستاگرام توییتر
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
📣کنشگران درباره اهمیت قانون و حق قانونی افراد فرهنگ‌سازی می‌کنند

تا زمانی که افراد زیادی در یک جامعه بر حدود حقوق قانونی چون حق تجمع اتفاق نظر نداشته باشند، خط جداکننده رفتار قانونی و غیرقانونی به صورت پهنه خاکستری باقی می‌ماند که افراد به دلیل احساس سردرگمی در این پهنه، آن را با برچسب خطر تعریف می‌کنند؛ پهنه‌ای که حقوق قانونی آنان ممکن است به صورت تصادفی و یا دوره‌ای از سوی اقتدارگرایان نقض شود.

کنشگران در این شرایط، با بررسی‌های آماری و مستند کردن موارد نقض حقوق مطالبه‌گران و اطلاع‌رسانی‌های گسترده به شیوه‌های مختلف با پیش‌بینی کردن درباره هزینه رفتارهای مطالبه‌گرانه و اطلاع‌رسانی درباره آن، روند تصمیم‌گیری برای پیوستن افراد به یک کنش جمعی مطالبه‌گرانه را ساده‌تر می‌کنند.

خبرها و مسائل کارگری را در تارنمای داوطلب دنبال کنید.
@davtalaborg  -  اینستاگرام توییتر
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
📣 مواجهه حکومت با کنش‌های کارگران چگونه بوده است؟

گزارش داوطلب

تحلیل شرایط کنونی به مطالبه‌گران کمک می‌کند استراتژی‌های خود را بهتر بشناسند. بخشی از شناسایی محیط فعالیت، به برخورد حاکمیت با مطالبه‌گران مربوط می‌شود.

مواجهه حکومت با مطالبات کارگران و بازنشستگان در طی ماه‌های گذشته در چهار سطح دنبال شده است:

– منفعلانه و غیرپاسخگو: در بسیاری از موارد، دولت در پاسخگویی به مطالبات قانونی شاغلان و بازنشستگان منفعلانه عمل کرده و نسبت به وعده‌هایی که داده پاسخگو نبوده است.

– واکنشی و تهدیدآمیز: پرونده‌سازی اداری، امنیتی و قضایی، بازداشت و صدور احکام حبس و مجازات‌های بازدارنده از جمله اقدامات حکومت در مواجهه با کنشگران صنفی و کارگری است. بازداشت و پرونده‌سازی برای برخی فعالان صنفی در آستانه روز معلم و روز کارگر و همچنین حمله خشونت‌بار به تجمع بازنشستگان فرهنگی در روزهای پایانی خرداد ۱۴۰۳ از جمله این اقدامات است.

– اجرای نامناسب و تبعیض‌آمیز قوانین:
با وجود اجرایی شدن برخی قوانین و مقررات همچون “قانون رتبه‌بندی معلمان” یا “قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری” پس از سالها، همچنان گزارش‌هایی مبنی بر عدم اجرای عادلانه و متناسب این قوانین و همچنین شیوه اجرای تبعیض‌آمیز قوانینی چون رتبه‌بندی معلمان بویژه در خصوص فعالان صنفی منتشر می‌شود. حدود ۸۰ نفر از فعالان صنفی معلمان در نتیجه فعالیت صنفی و اعتراضی خود از لیست رتبه‌بندی حذف شده‌اند و برای تعدادی از پرستاران احکام شش ماهه تعلیق از خدمت صادر شده است.

– تدوین و تصویب قوانین و مقررات ضدکارگری:
پس از تصویب افزایش سن بازنشستگی در جریان تصویب لایحه برنامه هفتم توسعه، تصویب حداقل دستمزد کارگران به میزان ۳۵ درصد با اعتراض نمایندگان کارگری و عدم امضای مصوبه مزدی از سوی آنها مواجه شد.

در گزارش داوطلب، کانون‌های بحران را مرور کنید و شیوه‌های مطالبه‌گری کارگران و بازنشستگان بخش‌های مختلف را بسنجید.

خبرها و مسائل کارگری را در تارنمای داوطلب دنبال کنید.
@davtalaborg  -  اینستاگرام توییتر
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
📣 وقتی عرصه از فشار تشکل‌ها خالی باشد، قوانین بی‌سر و صدا تغییر می‌کنند!
اما مردم هنوز نمی‌دانند که قدرت‌گرفتن تشکل‌های کارگری تنها جایی است که می‌تواند در شرایط سخت از آن‌ها محافظت کند!

ایلنا روز ۲۰ تیر به نقل از یک کارگر بخش خصوصی نوشت:
«کارفرما بیمه و حقوق من را پرداخت نکرده و من و خیلی از کارگران بخش خصوصی که کارت پایان خدمت نداریم، نمی‌توانیم از کارفرما به دلیل این بی‌قانونی شکایت کنیم.»

وی اعلام کرد: «هر جا می‌رویم که دادخواست بدهیم، هیچ‌جا دادخواست ما را قبول نمی‌کند.» و تاکید کرد که کارفرمایان از این وضعیت سوءاستفاده می‌کنند و حق کارگری که کارت پایان خدمت ندارد را نمی‌دهند.

او نمی‌دانست که آخرین قوانین وزارت کار تغییر کرده چرا که دوستانش قبلا بدون کارت پایان خدمت شکایت کرده‌ بودند و به شکایت آن‌ها رسیدگی شده بود اما در دوره‌ی جدید وزارت کار این قانون مشکلاتی برای کارگران بدون پایان خدمت به وجود آورده است.

در شرایطی که فعالان تشکل‌گرایی صنفی درگیر رفع اتهام از فعالیت‌های قانونی خود هستند، کارگران یعنی حقوق‌بگیرها و بیکاران نیازمند به کار، در آسیب‌پذیرترین حالت ممکن قرار دارند چرا که کسی نیست که از حقوق آن‌ها در برابر کارفرماها و قوانین ضد حقوق کارگر دفاع کند.

خبرها و مسائل کارگری را در تارنمای داوطلب دنبال کنید.
@davtalaborg  -  اینستاگرام توییتر
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
📣 با وخیم‌تر شدن وضعیت کارگران احتمالا موج بزرگتری از مطالبه‌گری در راه خواهد بود

هرچند فزاینده بودن نقض حقوق صنفی و مدنی بسیاری را سردرگم می‌کند ولی نگاهی به روند مطالبه‌گر شدن کسانی که برای اولین بار به پرسشگری درباره حقوق خود برآمده‌اند نشان می‌دهد که می‌توان افزایش شمار مطالبه‌گران را در چهارچوب یک پدیده بی‌سابقه بررسی کرد.

هم‌زمان که مطالبه‌گران قبلی با شگفتی درباره آستانه تحمل و ظلم‌پذیری دیگران یاد می‌کنند، نومطالبه‌گران نیز شگفت‌زده می‌شوند که چرا با یک تجمع وضعیت آن‌ها به شیوه‌ای جادویی بهبود پیدا نمی‌کند.
این‌جاست که گفت‌وشنودهای سازنده و منظم میان دو گروه مطالبه‌گران قبلی و تازه‌رسیده‌ها می‌تواند امکانات جدیدی به روی گروه باز کند.

اما مطالبه‌گر کیست ‌چطور از یک شهروند منفعل به شهروندی مطالبه‌گر بدل شویم؟

گروه تلگرامی اصل۲۰ در این باره توضیح داده است.

خبرها و مسائل کارگری را در تارنمای داوطلب دنبال کنید.
@davtalaborg  -  اینستاگرام توییتر
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
📣 کارگران هفت‌تپه در شمار معدود کارگرانی هستند که از نقض حقوق خود در محل کار گزارش تصویری می‌گیرند

▪️«کارفرما به خاطر سود بیشتر در کارگاه هواکش نمی‌گذارد و کارگران بیمار می‌شوند و جان می‌دهند»

▪️کارگران اعتصابی دور پیش هنوز به کار برنگشته‌اند

📽 ۲۳ تیرماه ۱۴۰۳

ساعاتی پیش، هفت تپه-کانال مستقل کارگران به نقل از یک کارگر بخش تولیدی نوشت:

شرکت ام‌دی‌اف کار می‌کنیم، تعداد زیادی کارگر در بخش تولید هستیم که هواکش درون سالن نیست، خفه شدیم از گاز فرمالین.»

وی توضیح داد: «گاز تو سالن کارگرا رو خفه کرده و چشامون می‌سوزه، {کارفرماها} با اینهمه درامد، به خاطر سود بیشتر حاضر به هزینه برای یک هواکش نیستند و سلامت کارگران را به خطر می‌ندازند،  هر چقدر هم به مدیریت گفتیم اعتنایی به حرفها نمی‌کنه.»

وی در توضیح وضعیت کارگران همکارش گفت: «هر ساله تعداد زیادی از کارگران به علت عدم رعایت شرایط ایمنی کار از طرف کارفرما و مدیران دچار آسیب جسمی می‌شوند و شمار زیادی جان خود را از دست می‌دهند.» و توضیح داد که مدیر تازه که جایگزین قبلی شده، درست مثل مدیر قبلی ضد کارگر است و نسبت به کارگران سختگیری زیادی می‌کند.

▪️کارگران تا گام اعتصاب را اجرا می‌کنند ولی پس از آن استراتژی کافی ندارند
این کارگر توضیح داد:
«تعدادی از همکاران هم که در اعتصاب قبلی اخراج شدند هنوز به سر کار باز نگشتند و به مدیریت و هر کجا مراجعه میکنیم هر کدام به بهانه‌ای از سر خودشان وا می‌کنند و ترتیب اثر نمی‌دند.»

فعالان صنفی و مدنی از گام‌های جنبش‌های هفت‌تپه درس‌خای زیادی گرفته‌اند. کنشگران جامعه مدنی و صنفی به یاد دارند که هفت‌تپه در کنار نقض‌های اساسی و کارشکنی‌های حقوق کارگران فضای بسیار پویایی دارد که دستاوردهای ماندگاری از انسجام تشکیلاتی را به سامان رسانده است؛ از جمله خلع ید کارفرمای خصوصی و بازگرداندن مجتمع بیشکر هفت‌تپه به بخش دولتی در شمار این دستاوردهاست که کارشکنی‌های بسیاری پس از این دستاورد به خود دید؛ گزارش داوطلب در این باره

برخی از فعالان می‌گویند که زمان آن رسیده است که کارگران بخش‌های مختلف هفت‌تپه استراتژی‌های جمعی خود را مرور کنند تا بتوانند با مدیریت قضایا و فضای پس از اعتصاب، گام‌های مطالبه‌گرانه خود را ارتقا بدهند.

همچنین بخوانید:
جان کارگران هفت‌تپه از سوختن نیشکرها آتش می‌گیرد

خبرها و مسائل کارگری را در تارنمای داوطلب دنبال کنید.
@davtalaborg  -  اینستاگرام توییتر
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
📣فرض کافی بودن یک بار اطلاع‌رسانی درباره یک قضیه مهم،
یک اشتباه رایج تشکل‌ها و مطالبه‌گران مدنی و صنفی است
!

بر خلاف سازمان‌های خبری که یک قضیه را ممکن است تنها با یک خبر کوتاه پوشش بدهند، کنشگران و فعالان نیاز دارند که قسمت بزرگی از جامعه هدف خود را در سطوح مختلف درگیر کنند: کنشگران برای آگاه کردن مخاطب، مترصد کردن و ایجاد واکنش، گروه‌های مخاطبان مخاطب را دسته‌بندی می‌کنند تا برای ارتقاِء هر گروه به سطح بالاتر در رابطه با یک موضوع به چند شیوع مختلف تا رسیدن به نتیجه مطلوب روایت تهیه کنند.

آگاه بودن از احتمال «پیش فرض کافی بودن یک بار خبررسانی برای برانگیختن عمل مطلوب» افراد درگیر رساندن یک خبر را وادار می‌کند که برای برانگیختن عمل مطلوب در جامعه هدف، خرده‌استراتژی‌هایی را به آزمایش بگذارند.

خبرها و مسائل کارگری را در تارنمای داوطلب دنبال کنید.
@davtalaborg  -  اینستاگرام توییتر
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
📣 سه هفته پس از شروع اعتصابات کارگران پروژه‌ای:
خطر فرسایشی شدن اعتراضات در کمین کارگران معترض


گزارش تحلیلی داوطلب

منابع خبری می‌گویند کارگران پروژه ای در پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و دیگر مراکز نفت و گاز و نیروگاهی با تحویل ابزار خود به خانه رفته‌اند و تصاویری نیز از کارگران قبل از ترک کارگاه‌ها منتشر شد.
دور جدید اعتصابات سالانه و صنفی کارگران پروژه‌ای نفت، گاز و پتروشیمی از ۳۱ خرداد ماه رسما آغاز شد. بر اساس اعلام گروه‌های مجازی منتسب به کارگران پروژه‌ای، تاکنون بیش از ۲۰ هزار کارگر به کمپینی پیوسته‌اند که مطالبات مهم آن ۱۴ روز کار و ۱۴ روز استراحت، افزایش دستمزد سالانه، پایان گرفتن تبعیض و حذف پیمانکاران است.

بررسی کانال‌ها و گروههای کارگری منتسب به کارگران پروژه‌ای شاغل در مناطق نفت،گاز و پتروشیمی حاکی از آن است که هنوز هیچ یک از پیمانکاری‌ها به درخواست کارگرانی که اعتراض خود را با پیوستن به کمپین« ۱۴ -۱۴» به گوش کارفرمایان رسانده‌اند، پاسخ مثبت نداده‌اند.

اعتصابات کارگری در مناطق نفت،گاز و پتروشیمی بعد از ۴ دوره برگزاری کمپین‌های کارگران پروژه‌ای در سالهای گذشته وارد پنجمین سال خود شده‌ است و با وجود این که برخی منابع این اعتصابات را موفقیت‌آمیز اعلام کردند ولی خطرات و آسیب‌هایی اساسی این جریان مطالبه‌گرانه را تهدید می‌کند.

آسیب‌شناسی اعتراضات اخیر کارگران پروژه‌ای نفت و گاز را در گزارش داوطلب بخوانید و آن را در گروه مدنی-صنفی خود تحلیل کنید.

خبرها و مسائل کارگری را در تارنمای داوطلب دنبال کنید.
@davtalaborg  -  اینستاگرام -  توییتر
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
📣 نقشه گستردگی تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی
زیر آفتاب پنجاه درجه خوزستان، شوش و دو شهر دیگر برای نجات شریفه محمدی

۲۴ تیرماه ۱۴۰۳

بازنشستگان تامین اجتماعی در چند شهر کشور تجمع کردند. این شهرها ماه‌هاست که شاهد بیشترین شمار تجمع‌های بازنشستگان تامین اجتماعی بوده است.

این یکشنبه نیز تجمع منظم بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری در برابر ساختمان تامین اجتماعی در تهران، کرمانشاه، شوش و اهواز برگزار شد.

بازنشستگان، این هفته مطالبه تازه‌ای به دلیل تجمع صنفی خود افزودند:
«شریفه محمدی آزاد باید گردد»

حکم اعدام خانم محمدی که به اتهام «بغی» به تازگی از سوی دادگاه رشت صادر شده است، موجی از انتقاد و درخواست فعالان و گروه‌های صنفی و مدنی را در سطح کشور و سطح بین‌المللی برای لغو این حکم برانگیخته است.

بخوانید: شدید شدن واکنش‌ها به حکم اعدام شریفه محمدی، فعال حقوق کارگران

خبرها و مسائل کارگری را در تارنمای داوطلب دنبال کنید.
@davtalaborg  -  اینستاگرام -  توییتر
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
📣نهادها و تشکل‌های مدنی و صنفی چگونه می‌توانند پایگاه اجتماعی خود را تقویت کنند؟

گام اول: داشتن پرسش درباره میزان اعتماد کنونی دیگران به تشکل ماست!

پس از پایه‌ریزی هسته اولیه یک نهاد و یا تشکل‌ مدنی و صنفی که با گروهی از یاران همدل با کمترین نیاز به گفتگو شکل می‌گیرد، کم‌کم زمان گسترش سازمان فرا می‌رسد. این اولین باری‌ست که نوبت یک پرسش مهم فرا می‌رسد که نشان می‌دهد یک سازمان در به وجود آوردن تغییر مورد نظر تا چه اندازه بنیه دارد.
بنیه یک سازمان بیش از هر چیز، به پایگاه اجتماعی بستگی دارد و میزان اعتماد بخش بزرگی از همکاران و یا جامعه تغییرخواهی که حاضرند با یک سازمان همکاری کنند. با تکیه بر چنین پایگاهی، پویش در مسیر اهداف یک سازمان امکان‌پذیر می‌شود.

تمرین پرسش از آیینه جادویی: «سازمان ما چه قدر اعتبار دارد و شیوه‌های ما تا چه اندازه قابل اتکاست؟»

اصلی‌ترین پرسش‌هایی که تشکل‌ها معمولا از پرسیدن آن پرهیز می‌کنند، پرسش‌هایی درباره میزان اعتمادی است که جامعه هدف به یک سازمان و به توانایی‌های آن سازمان دارد.
این پرسش، با مقداری خوش‌طبعی برای کنشگران یاداور زمانی است که شخصیت یک داستان کودکان روبروی آیینه جادویی می‌ایستد تا بپرسد چه قدر زیبنده است؛ که لحظه‌ای نفس‌گیر است. به همین ترتیب، سازمان‌هایی با کنشگرانی که بسیار هزینه داده‌اند و از هیچ کوششی فروگذار نکرده‌اند، از به راه انداختن ساز و کار سنجش و تحلیل ساختاری درباره میزان پایگاه اجتماعی خود در پیشگاه آیینه جادویی جامعه هدف طفره می‌روند ولی چنین قدمی، پیش‌نیاز تحلیل شکاف‌هایی است که نشان می‌دهد گام‌های بعدی اعتمادسازی را چگونه باید برداشت.

تحلیل ارتباط و اعتماد بر مبنای چند نشانگر اصلی که می‌تواند به شیوه‌های مستقیم و یا غیر مستقیم از جامعه هدف دریافت شود، قضیه‌ای است که باید هرچند وقت یک بار به ویژه پیش از هر فراخوان برای اقدام جمعی موثر انجام شود تا میزان مشارکت جامعه هدف و یا بدنه صنفی و مدنی دقیق‌تر پیش‌بینی شود.

خبرها و مسائل کارگری را در تارنمای داوطلب دنبال کنید.
@davtalaborg  -  اینستاگرام توییتر
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
📣 چند توصیه مهم به مطالبه‌گران و کنشگران مدنی و صنفی

▫️تلقی خود را از اوضاع بیان کنید ولی آن را بلافاصله به پرسش ارتقا بدهید تا به نتایج دقیق‌تری برسید.

▫️نداشتن تلقی احتمالا به معنی ناآگاهی از پیش‌فرض‌هاست، چرا که ما معمولا با بررسی اجمالی قضایا به یک پیش‌فرض کلی و اولیه می‌رسیم!

▫️ از اتاق خود بیرون بیایید و وارد گفتگوی واقعی شوید!


خبرها و مسائل کارگری را در تارنمای داوطلب دنبال کنید.
@davtalaborg  -  اینستاگرام توییتر
📣 اگر کارگران تشکل داشته باشند می‌توانند برای مصیبت‌های هنگام بازنشستگی راه حل پیدا کنند

▪️طبق رأی سال ۸۵ دیوان، کارفرمای اصلی دیگر تعهدی به پرداخت ۴درصد سخت و زیان‌‍‌آور ندارد.
▪️پیمانکار هم به جای هر ماه می‌تواند در پایان خدمت کارگر، سهم %۴بازنشستگی را پرداخت کند

▪️کارگران باید موقع بازنشستگی با پیدا کردن کارفرماها یعنی پیکانکاران قبلی وی را وادار به پرداخت دیون چند سال پیش خود کنند.

ایلنا در گزارش امروز، ۲۵ تیر، درباره مصیبت کارگران مشاغل سخت‌و‌زیان‌آور هنگام بازنشستگی صحبت کرد که از زمان رأی دیوان عدالت اداری در سال ۸۵ به کابوس تبدیل شده است.

ایلنا نوشت: «کارگران اگر از هفت‌خوانِ کمیته مشاغل سخت و زیان‌آور عبور کنند، تازه به مرحله‌ی پرداختِ ۴%سهم بازنشستگی خود می‌رسند. پرداخت این سهم برعهده‌ی کارفرما و پیمانکار است، اما کارگران برای گرفتنِ این ۴درصد دچار مشکلاتِ بسیاری می‌شوند.»

ایلنا درباره دشوارتر شدن ستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌ها برای کارگران توضیح داد:

«یکی از قوانین، رأی دیوان عدالت ادرای در سال ۸۵ و الزام به پرداختِ ۴% سهم بازنشستگی در پایانِ دوره کاری است. دیگری، دستورالعملِ شماره ۵۷ وزارت کار است، که بار تعهدِ پرداختِ ۴درصد را از روی دوش کارفرمای مادر برمی‌دارد و کارگر را برای دریافتِ ۴درصد به سراغِ پیمانکاران می‌فرستد.»

ایلنا به نقل از ناصر چمنی، که در رسانه‌های دولتی به عنوان فعال کارگری از وی یاد می‌شود نوشت: «اوایل و بعد از تصویب قانون کار، ماهانه ۴درصد سهم بیمه مشاغل سخت و زیان‌آور کسر می‌شد و در هنگام بازنشستگی، کارگران مشکل کمتری داشتند. اما از سال ۸۵ به بعد و با رأی دیوان، کسر این ۴% به پایان دوران اشتغال و زمان درخواست برای بازنشستگی موکول شد.»

▪️کارفرماها در قراردادی که با پیمانکار می‌بندند موضوع پرداخت ۴% مشاغل سخت و زیان‌آور را نمی‌بینند و خودشان هم زیر بارِ پرداختِ حق بازنشستگی ۴% کارگر نمی‌روند.

ناصر چمنی گفت:
اگر در بهترین حالت تصور کنیم که کارگران پیمانکاری ۲۰ سال در یک شغل بمانند و با رفتنِ پیمانکار تغییر نکنند، و شرکت پیکانکاری هم منحل نشده باشد در این صورت مثلا بعد از ۲۰ سال، حالا کارگران باید به دنبالِ پیمانکار بروند و ۴ درصد را از او اخذ کنند و در غیر این صورت این مبلغ، که رقم سنگینی است، را باید از جیب خود پرداخت کنند تا بتوانند بازنشست شوند.خبرها و مسائل کارگری را در تارنمای داوطلب دنبال کنید.
@davtalaborg  -  اینستاگرام توییتر